Solar Güneş Enerji Paneli

Güneşteki hidrojen atomlarının helyum atomlarına dönüşmesi sonucu açığa çıkan radyasyon enerjisini ifade eder. Güneşin büyüklüğü, muazzam miktarda enerji yaymasını sağlar; Her saniye 560 tondan fazla hidrojen helyuma dönüşüyor. Ek olarak, güneşin içine 1 milyon dünya sığabilir – bu nedenle güneş enerjisine güneş radyasyonu da denir. Dünyadaki yaşam, 4 milyon ton enerjinin serbest bırakılması olan güneş enerjisi ile sürdürülür. Bu, dönüşüm süreci gerçekleştiğinde ve enerji uzaya dağıldığında meydana gelir.

Güneş Panelleri Nasıl Çalışır?

Güneş panelleri, ışığa maruz kaldığında elektrik üretebilen güneş pillerinden oluşur. Bunun mümkün olmasının nedeni, fotonların temas ettiklerinde elektronları atomlarından uzaklaştırmasıdır. Elektronlar bu şekilde atomlarından ayrıldıklarında güneş pilinin pozitif ve negatif uçlarına bağlı iletkenlerden geçebilirler.

 

Bu, elektronlar içinden geçtiğinde elektrik üreten bir elektrik devresi oluşturur. Bir güneş pili, bir güneş panelinin sadece bir parçasıdır; çoklu paneller bir güneş enerjisi sistemi oluşturur. Bir sistemde ne kadar çok güneş paneli bulunursa, o kadar fazla güç kurulabilir.

Solar Paneller Hangi Malzemeden Yapılır?

Silikon, daha sonra PV panelleri olarak da bilinen fotovoltaik güneş panelleri oluşturmak için kullanılan güneş pilleri yapmak için kullanılır. PV paneller çoklu güneş pillerinden yapılmıştır; her hücre iki katmandan yapılmıştır. Bir katman pozitif ve diğeri negatiftir, bu da pillere benzer bir elektrik alanı üretir.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir